Azotowanie Nitro-Tool

Technologia azotowania plazmowego ASPN  Nitro-Tool  

Active Screen Plasma Nitriding

 Azotowanie próżniowe Nitro-Tool w środowisku aktywnej plazmy wyróżnia się wysoką efektywnością azotowania. Dzięki aktywnemu ekranowi plazma nie jarzy się na detalach tylko na siatce otaczającej wsad. Tak skonfigurowany układ charakteryzuje się niskim poborem energii elektrycznej i gazów procesowych N2 +H2. Klasa energetyczna naszych urządzeń mieści się pomiędzy A i A++. Według raportu opublikowanego przez ASM International, efektywność, obniżenie kosztów, skrócenie czasu obróbki oraz komputerowe modelowanie technologii postawione są na czołowym pośród celów do zrealizowania w perspektywie roku 2020. Prezentowane rozwiązania, technologie, urządzenia i oprogramowanie firmy AMP, doskonale wpisują się w wyznaczone dla branży kierunki rozwoju.

Azotowanie plazmowe Nitro-Tool® firmy AMP sp. z o.o. to najnowocześniejsza z dostępnych na rynku technologii azotowania jonowego stali. Wyróżnia się na tle innych rozwiązań wieloma, unikalnymi cechami, które w bardzo znaczącym stopniu wpływają na obniżenie kosztów procesu technologicznego oraz na zwiększenie efektywności wykorzystania urządzeń. Główną zaletą warstw dyfuzyjnych uzyskanych metodą Nitro-Tool® jest wysoka jakość i powtarzalność. Kluczowymi rozwiązaniami, naszej technologii jest zastosowanie aktywnego ekranu, ekonomicznego, efektywnego i bezpiecznego czynnika azotującego oraz unikalnej receptury procesu technologicznego, efektem jest relatywnie krótki czas azotowania i powtarzalna grubość warstwy. Technologie można zaimplementować w piecu dedykowanym lub standardowym próżniowym do hartowania serii Quantum G

Projektując nową innowacyjną technologię Nitro-Tool® uniknęliśmy wielu niedoskonałości obecnych w innych dostępnych na rynku rozwiązaniach opierających się na amoniaku. Kluczowym i unikatowym rozwiązaniem jest opatentowany przez AMP sp. z o.o. system jarzenia plazmy na powierzchni aktywnego ekranu. Gaz azotujący (azot) jest podawany na zewnątrz siatki i przenikając przez plazmę aktywuje się i trafia bezpośrednio do rozgrzanego wsadu tworząc azotki z żelazem. Charakterystyczną cechą tego rozwiązania jest pełna kontrola nad temperaturą w przestrzeni roboczej pieca oraz całkowity brak jarzenia plazmy na detalach. W efekcie proces azotowania próżniowego metoda Nito-Tool® prowadzony jest przy maksymalnej możliwej szybkości tworzenia się warstwy. Uzyskanie maksymalnej wydajności umożliwia zastosowanie zaawansowanego systemu kontroli temperatury wsadu i przepływu azotu przy stałym ciśnieniu procesu. Efektywność technologii azotowania zwiększana jest poprzez wykorzystanie rezystancyjnych grzałek utrzymujących stałą temperaturę w procesie azotowania.

W odróżnieniu od rozwiązań konkurencyjnych metoda azotowania Nitro-Tool ® jest pozbawiona konieczności magazynowania gazów toksycznych i wybuchowych takich jak np. amoniak.

Nasze rozwiązanie jest unikatowe i innowacyjne spełniające rygorystyczne normy ochrony środowiska i BHP i jest chronione patentem PL 230547.