Nowoczesne piece próżniowe dla wielu aplikacji.
Historia pojęcia "próżnia"
Istnienie i sposób rozumienia pojęcia próżni zmieniało się w historii fizyki. W starożytnej koncepcji atomistycznej Leukipposa i Demokryta materialne atomy poruszały się w próżni. Z kolei Arystoteles uznawał, że próżnia jest niemożliwa, jest bowiem niebytem. Ruch ciał oznacza przesuwanie jednych rodzajów rzeczy (np. powietrza) i zastępowanie ich innymi (np. poruszanym ciałem). Jedno ciało zastępuje inne ciało, a pomiędzy nimi nie ma żadnych przerw. Jego następcom przypisuje się znane powiedzenie natura nie znosi próżni (horror vacui). Atomizm, wraz z uznaniem istnienia próżni, przyjmowany był m.in. przez epikurejczyków. Poglądem dominującym, aż do XVI w. był jednak arystotelizm. Problem próżni był również jednym z najważniejszych w średniowiecznej filozofii przyrody (m.in. Jan Buridan), gdzie łączono go z problematyką Boskiej władzy (czy Bóg może stworzyć próżnię?).
Quantum G to piece próżniowe z komorą grafitową i służą do hartowania w gazie do 20bar, lutowania i odpuszczania jasnego. Mogą być wyposażone w technologie nawęglania Piro-Carb lub azotowania plazmowego ASPN Nitro-Tool.
Quantum M to piece próżniowe z komorą molibdenową do precyzyjnej obróbki cieplnej i wymagających czystości procesów lutowania.
Quantum OQ to piece próżniowe z komorą grafitową i hartowaniem w oleju. Mogą być wyposażone w nawęglanie próżniowe Piro-Carb. Są przeznaczone do pracy okresowej i ciągłej.
Piro-Carb to technologia nawęglania próżniowego LPC na bazie ciekłych związków węglowodorowych.
Nitro-Tool to technologia azotowania plazmowego metodą ASPN w piecach próżniowych. Technologia wyeliminowała amoniak z procesu.
Sinter i Sinter-HIP to piece próżniowe do spiekania proszków metali i/lub ceramiki z możliwością dogęszczenia izostatycznego w gazie do 150bar.
HIP to izostatyczne prasy na gorąco. Służą do izostatycznego dogęszczania detali w ciśnieniu do 4000bar i temperaturze do 2200*C.
SPS to prasy do spiekania proszków w środowisku próżni i łuku elektrycznego. Należą do najszybszych metod spiekania pojedynczych detali z proszków.
Napylanie metodami PVD/CVD znajduje szerokie zastosowanie w aplikacjach nakładania powłok fizycznych i chemicznych.
VIM to piece próżniowe z indukcyjnym topieniem metali i odlewaniem do form w próżni.